Domaželská Lvíčata

O nás

Záleží nám na vývoji vašich dětí. V naší školce se snažíme o kvalitní výuku, vytvoření krásného prostředí a individuální přístup.

A ptáte se, proč si říkáme Domaželská lvíčata? Protože má naše obec ve znaku lva.

Něco z historie

Mateřská škola v Domaželicích byla nově otevřena po 28 letech dne 21. 8. 2006. Nachází se v přízemí budovy a zároveň je součástí Základní školy v Domaželicích, jejímž zřizovatelem je Obecní úřad v Domaželicích. Historie školy sahá až do r. 1787 (první škola v Domaželicích s doškovou střechou a hliněnou podlahou). Po požáru byla postavena na stejném místě nová budova a ta byla otevřena v r. 1884. Stojí u silnice vedoucí z Přerova do Bystřice pod Hostýnem. Během let procházela mnohými opravami a renovacemi.

V roce 2006 došlo k rozsáhlým úpravám této jednopatrové budovy.  V přízemí vznikla mateřská škola. Zakoupen byl nový nábytek a veškeré vybavení pro hernu, třídu, ložnici i umývárnu. Prohlídka nové školky pro veřejnost proběhla na hody dne 23. 7. 2006. Provoz začal 21. 8. 2006 a slavnostní zahájení se konalo 4. září 2006. Sněhurka přijela s panem králem v historickém automobilu. Od té doby jsme vystřídali mnoho dopravních prostředků (motocykly, automobily, vláček, koně, kočár, psí spřežení a dokonce i velblouda).

Budova ZŠ a MŠ leží uprostřed vesnice, ale i tak mají děti blízko na výletiště se zahradou, na hřiště i do remízku, prostě do přírody. Mohou pozorovat živočichy, rostliny, všímat si změn v přírodě, rozvíjet pohybové dovednosti.

Vybavení MŠ

Ve vybavení třídy je dostatek hraček a pomůcek jak pro děvčata, tak i pro chlapce, pro mladší i pro starší děti. Většina hraček je umístěna tak, aby je děti viděly a samy si je mohly podat. Vybavení je postupně obnovováno a doplňováno, podle finančních podmínek MŠ.

Pracujeme v heterogenní třídě s dětmi 2 - 6-letými, někdy i 7-letými.

Výkresy a výrobky k týdenním tématům jsou vystavovány ve vestibulu školy, aktuální obrázky ve třídě na nástěnce.

Na budovu MŠ bezprostředně navazuje dvorek, který je vybavený tak, aby umožňoval různé pohybové a další aktivity (skluzavka, houpačky, pískoviště, hračky na písek, basketbalový koš, fotbalové branky, míče, nahazovací kroužky, švihadla, křídy, skákací panák...). Nově také dřevěná kuchyňka a autobus. MŠ může využívat také plochu fotbalového hřiště TJ Sokol a prostornou zahradu, která však není hned u budovy. Vybavená je také skluzavkou, houpačkou, navíc průlezkami a betonovým hřištěm s basketbalovými koši.

O výchovu, vzdělávání a bezpečnost dětí se stará jedna pedagogická pracovnice a v případě potřeby pomáhá školnice (pedagogické pracovnice se nepřekrývají). Pouze v pátek přichází také školní asistentka.

Výdejna stravy

Dětem je poskytována plnohodnotná, pestrá a vyvážená strava (dle předpisu). Je zachována vhodná skladba jídelníčku, dodržována zdravá technologie přípravy pokrmů a nápojů. Mezi jednotlivými podávanými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly.

Strava je dovážena z kuchyně MŠ Včelka Líšná a v MŠ Domaželice ji vydává pracovnice výdejny stravy, která přispívá vstřícným postojem ke spokojenosti dětí a všech zaměstnanců. Dodržuje správný biorytmus v podávání jídla - maximálně po třech hodinách. Dbá na zajištění pitného režimu dětí. Děti mají ve třídě stále k dispozici dostatek tekutin, které si mohou kdykoli během dne samy načepovat z konvice (různé druhy čajů, ovocné sirupy, minerálky, pitná voda bez příchuti...). Mladším dětem pomáhá učitelka nebo starší kamarád.

Respektujeme individuální zdravotní potřeby dětí. Do jídla děti nenutíme!